Make your own free website on Tripod.com

2006-2007 Postseason Schedule and Results

Results taken from Illinois High School Association.  Visit IHSA.org's 2006-2007 results page here.

 

Click to jump:

Postseason Overview - Individual Competition

Regionals - Willowbrook (LT, GW, WILL, HC), York (YK, AT, PW), Romeoville (DGS, DGN)

Regionals - Hinsdale South (HS), Riverside-Brookfield (MOR), Fenwick (OPRF, LEY, PE)

Sectionals - Glenbard North, Downers Grove North, Leyden

Individual State - University of Illinois at Urbana-Champaign

Dual Team State

 

Postseason Overview - Individual Competition
Gold Division Silver Division
School Sectional Qualifiers State Qualifiers State Place Winners School Sectional Qualifiers State Qualifiers State Place Winners
Addison Trail 5 0 0 Downers Grove North 3 0 0
Downers Grove South 8 1 1 Glenbard West 3 0 0
Hinsdale South 6 0 0 Hinsdale Central 3 2 1
Leyden 7 1 0 Lyons Township 8 1 0
Morton 6 1 0 Oak Park-River Forest 12 8 4
Proviso East 6 1 0 Proviso West 1 1 0
Willowbrook 2 1 0 York 14 0 0

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Regional Results - Sectional Qualifiers

Willowbrook Regional (Glenbard North Individual Sectional)

Team Finish Team Score (pts.)
3rd Lyons Township 144
5th Glenbard West 74.5
6th Willowbrook 71
7th Hinsdale Central 70
Weight Place Wrestler Year School Division
103 2nd Chris Cavallo Senior Lyons Township Silver
125 2nd Ryan Lukanich Junior Lyons Township Silver
130 3rd Kevin Barker Junior Lyons Township Silver
145 3rd Andre Vierya Senior Lyons Township Silver
152 2nd Luke Gacek Senior Lyons Township Silver
189 1st Tyrand Williams Senior Lyons Township Silver
215 3rd Zach Saban Senior Lyons Township Silver
285 3rd Les Bates Senior Lyons Township Silver
103 3rd Sam Littlehale Sophomore Glenbard West Silver
160 2nd Chris Terpening Senior Glenbard West Silver
171 2nd Nick Klein Senior Glenbard West Silver
140 3rd Nate St. Clair Senior Willowbrook Gold
285 2nd Colin Madison Senior Willowbrook Gold
119 2nd Matt Tolbert Senior Hinsdale Central Silver
152 1st Frank Battaglia Senior Hinsdale Central Silver
160 3rd Milo Imrie Senior Hinsdale Central Silver

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

York Regional (Glenbard North Individual Sectional)
Team Finish Team Score (pts.)
1st York 261.5
5th Addison Trail 99
7th Proviso West 73.5
Weight Place Wrestler Year School Division
103 3rd Dave Mizaur Freshman York Silver
112 1st Sean Connell Junior York Silver
119 3rd John Bullock Junior York Silver
125 2nd Mike Pearl Senior York Silver
130 1st Mac Tovey Senior York Silver
135 3rd Danny Boeger Junior York Silver
140 1st Bill Kenny Senior York Silver
145 2nd Dale Lewis Sophomore York Silver
152 3rd Matt Richter Junior York Silver
160 3rd Scott Mercado Senior York Silver
171 1st Chris Cicinelli Senior York Silver
189 2nd Dan Brunke Senior York Silver
215 2nd Dustin Bles Junior York Silver
285 3rd Anthony Piszczor Junior York Silver
112 3rd James Sokolnik Sophomore Addison Trail Gold
119 2nd George Illiopoulos Sophomore Addison Trail Gold
140 3rd Jon Sokolnik Senior Addison Trail Gold
171 3rd Joe Catalano Senior Addison Trail Gold
189 1st Arter Bebo Sophomore Addison Trail Gold
152 1st Marcus Jenkins Senior Proviso West Silver

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Romeoville Regional (Downers Grove North Individual Sectional)

Team Finish Team Score (pts.)
4th Downers Grove South 118
5th Downers Grove North 91
Weight Place Wrestler Year School Division
103 1st Joe Sterr Sophomore Downers Grove South Gold
125 3rd Dan Bower Senior Downers Grove South Gold
135 3rd Matt Fitzpatrick Senior Downers Grove South Gold
140 3rd Trevor Wenmouth Sophomore Downers Grove South Gold
152 3rd Alan O'Brien Junior Downers Grove South Gold
171 2nd Todd Carroll Senior Downers Grove South Gold
215 1st Ben Apland Junior Downers Grove South Gold
285 3rd Paul Labak Senior Downers Grove South Gold
130 3rd Daniel Rongaus Junior Downers Grove North Silver
140 1st Joe Foreman Sophomore Downers Grove North Silver
215 3rd Ryan Mussatto Sophomore Downers Grove North Silver

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Hinsdale South Regional (Downers Grove North Individual Sectional) pdf

Team Finish Team Score (pts.)
3rd Hinsdale South 128
Weight Place Wrestler Year School Division
130 2nd Jon Goldsher Junior Hinsdale South Gold
135 1st Joe McGuire Junior Hinsdale South Gold
145 2nd Ryan Garringer Sophomore Hinsdale South Gold
160 3rd Joe Pacella Junior Hinsdale South Gold
171 3rd Joe Coffey Sophomore Hinsdale South Gold
189 2nd Alex Sonka Senior Hinsdale South Gold

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Riverside-Brookfield Regional (Leyden Individual Sectional) pdf

Team Finish Team Score (pts.)
4th Morton 117
Weight Place Wrestler Year School Division
103 3rd Emanuel Macedo Freshman Morton Gold
112 2nd Albier Macedo Junior Morton Gold
130 3rd Joel Alvarez Senior Morton Gold
140 3rd Matthew Martinez Junior Morton Gold
152 2nd Tavares Green Sophomore Morton Gold
285 3rd Juan Valencia Junior Morton Gold

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Fenwick Regional (Leyden Individual Sectional)
Team Finish Team Score (pts.)
1st Oak Park-River Forest 254
2nd Leyden 170.5
5th or lower Proviso East unknown
Weight Place Wrestler Year School Division
103 3rd Ethan Moes Junior Oak Park-River Forest Silver
112 1st Ellis Coleman Sophomore Oak Park-River Forest Silver
119 1st Lillashawn Coleman Junior Oak Park-River Forest Silver
130 3rd Matt Rosenberg Sophomore Oak Park-River Forest Silver
140 1st Weldon Rogers Senior Oak Park-River Forest Silver
145 1st Dan Martin Sophomore Oak Park-River Forest Silver
152 1st Peter Lovaas Senior Oak Park-River Forest Silver
160 1st Colin Weir Junior Oak Park-River Forest Silver
171 2nd Ben Brooks Freshman Oak Park-River Forest Silver
189 1st Patrick Woulfe Senior Oak Park-River Forest Silver
215 2nd Max Brooks Senior Oak Park-River Forest Silver
285 1st Peter Kowalczuk Senior Oak Park-River Forest Silver
119 2nd Chris Reed Senior Leyden Gold
135 2nd Adam Schammert Sophomore Leyden Gold
140 2nd Matt Soch Junior Leyden Gold
145 2nd Nick Cassaro Junior Leyden Gold
152 2nd Mike Feldmann Junior Leyden Gold
160 2nd Juan Giron Senior Leyden Gold
285 3rd John Burke Junior Leyden Gold
103 2nd Terry Murphy Junior Proviso East Gold
125 2nd Darius Rutledge Sophomore Proviso East Gold
145 3rd Winston Robbins Senior Proviso East Gold
152 3rd Sir Oliver Turner Junior Proviso East Gold
171 3rd Monte Hinton Sophomore Proviso East Gold
189 3rd Joe Bey Sophomore Proviso East Gold

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Sectional Results - State Qualifiers
Glenbard North Individual Sectional pdf
Weight Place Wrestler Year School Division
119 2nd Matt Tolbert Senior Hinsdale Central Silver
152 1st Frank Battaglia Senior Hinsdale Central Silver
2nd Marcus Jenkins Senior Proviso West Silver
189 2nd Tyrand Williams Senior Lyons Township Silver
285 2nd Colin Madison Senior Willowbrook Gold

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Downers Grove North Individual Sectional pdf
Weight Place Wrestler Year School Division
215 1st Ben Apland Junior Downers Grove South Gold

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

Leyden Individual Sectional pdf
Weight Place Wrestler Year School Division
112 1st Ellis Coleman Sophomore Oak Park-River Forest Silver
119 1st Lillashawn Coleman Junior Oak Park-River Forest Silver
140 1st Weldon Rogers Senior Oak Park-River Forest Silver
2nd Matt Soch Junior Leyden Gold
145 1st Winston Robbins Senior Proviso East Silver
3rd Dan Martin Sophomore Oak Park-River Forest Silver
152 2nd Tavares Green Sophomore Morton Gold
3rd Peter Lovaas Senior Oak Park-River Forest Silver
160 3rd Colin Weir Junior Oak Park-River Forest Silver
189 2nd Patrick Woulfe Senior Oak Park-River Forest Silver
285 1st Peter Kowalczuk Senior Oak Park-River Forest Silver

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

State Results - Individual Place Winners
University of Illinois at Urbana-Champaign htm
Weight Place Wrestler Year School Division
112 5th Ellis Coleman Sophomore Oak Park-River Forest Silver
119 2nd Lillashawn Coleman Junior Oak Park-River Forest Silver
140 4th Weldon Rogers Senior Oak Park-River Forest Silver
152 3rd Frank Battaglia Senior Hinsdale Central Silver
215 4th Ben Apland Junior Downers Grove South Gold
285 2nd Peter Kowalczuk Senior Oak Park-River Forest Silver

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team

State Results - Dual Team Tournament
Montini Dual Team Sectional htm
Team Round Result
York Sectional Semi-Finals Win 44-24 (Prospect)
York Sectional Championship Loss 39-11 (Montini)
Argo Dual Team Sectional htm
Team Round Result
Oak Park-River Forest Sectional Semi-Finals Loss 32-25 (St. Rita)

JUMP: Top - Overview - Regionals: W Y R HS RB F - Sectionals: GN DGN L - State: Indiv Team